ОГЛЯД МЕТОДІВ І ЗАСОБІВ РОЗПІЗНАВАННЯ СИТУАЦІЇ ТА ПІДТРИМКИ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ У КІБЕРФІЗИЧНІЙ СИСТЕМІ «РОЗУМНИЙ БУДИНОК»

Автор(и)

  • ТЕТЯНА ГОВОРУЩЕНКО Хмельницький національний університет https://orcid.org/0000-0002-7942-1857
  • СЕРГІЙ АЛЕКСОВ Хмельницький національний університет
  • СНІЖАНА ТАЛАПЧУК Хмельницький національний університет
  • ОЛЕКСІЙ ШПИЛЮК Хмельницький національний університет
  • ВІКТОР МАГДІН Хмельницький національний університет

DOI:

https://doi.org/10.31891/csit-2022-4-3

Ключові слова:

кіберфізична система «Розумний будинок», система керованих функцій житла, керування мікрокліматом житла, керування освітленням, система безпеки, керування системами мультимедіа, керування побутовою технікою та електромережею

Анотація

Під технологією розумного будинку здебільшого розуміють систему, що об’єднує в собі ряд підсистем, які забезпечують комфортні умови проживання мешканців у приміщенні та надають змогу суттєво зменшити витрати енергоносіїв. Будинок називається розумним, якщо в ньому наявна певна комп'ютерна чи контролююча система управління інженерним оснащенням. «Розумний будинок» повинен бути спроектований так, щоб всі сервіси могли інтегруватися один з одним з мінімальними витратами (з точки зору фінансів, часу і трудомісткості), а їх обслуговування було б організовано оптимальним чином.

Система «Розумний будинок» повинна грамотно розподіляти ресурси, знижувати експлуатаційні витрати і забезпечувати зрозумілий інтерфейс контролю і управління. Така інтелектуальна система повинна вміти розпізнавати конкретні заплановані та надзвичайні ситуації, що відбуваються у помешканні, і реагувати на них (приймати рішення) відповідно до заданої програми. Отже, на сьогодні актуальним завданням є розпізнавання ситуації та підтримки прийняття рішень у кіберфізичній системі «Розумний будинок».

Проведений огляд методів і засобів розпізнавання ситуації та підтримки прийняття рішень у кіберфізичній системі «Розумний будинок» показав, що: в наявних рішеннях розпізнавання ситуацій відбувається лише для однієї з груп системи керованих функцій житла або не відбувається взагалі; наявні рішення передбачають підтримку прийняття рішень лише для однієї з груп системи керованих функцій житла або не передбачають її взагалі; в наявних рішеннях не передбачається можливість оцінювання достатності інформації для прийняття рішень у кіберфізичній системі «Розумний будинок».

Отже, виникає необхідність в розробленні таких методів і засобів розпізнавання ситуації та підтримки прийняття рішень у кіберфізичній системі «Розумний будинок», які б: виконували розпізнавання ситуацій для всіх 5 груп системи керованих функцій житла; передбачали підтримку прийняття рішень для всіх 5 груп системи керованих функцій житла; виконували оцінювання достатності інформації для прийняття всіх рішень у кіберфізичній системі «Розумний будинок», на що й будуть спрямовані подальші зусилля авторів.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-12-29

Як цитувати

ГОВОРУЩЕНКО, Т., АЛЕКСОВ, С., ТАЛАПЧУК, С., ШПИЛЮК, О., & МАГДІН, В. (2022). ОГЛЯД МЕТОДІВ І ЗАСОБІВ РОЗПІЗНАВАННЯ СИТУАЦІЇ ТА ПІДТРИМКИ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ У КІБЕРФІЗИЧНІЙ СИСТЕМІ «РОЗУМНИЙ БУДИНОК». Computer Systems and Information Technologies, (4), 20–26. https://doi.org/10.31891/csit-2022-4-3